Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Z Nadbużańskiej doliny

Ile kosztuje ...
Blog.

Witam Was serdecznie na moim blogu poświęconemu rasie psów, jakimi są owczarki niemieckie. Moje 15-letnie doświadczenie w obcowaniu z rasą owczarka niemieckiego sprawiło, że na moim blogu podzielę się z Wami moimi opiniami, poradami, metodami treningowymi i szkoleniowymi, oraz odpowiem na najbardziej nurtujące Was pytania dotyczące tej właśnie rasy. Mój blog poświęcony jest także wprowadzeniu w piękny świat najwspanialszej dla mnie rasy, jaką są owczarki niemieckie długowłose. Mam nadzieję, że moje przemyślenia i porady, pomogą Wam osiągnąć taką więź pomiędzy Wami a Waszym pupilem, jaką mi udało się wypracować z moimi psami. Życie z psim przyjacielem czasem jest wręcz uciążliwe, często dostarcza pełno radości i uśmiechu, a niekiedy doprowadza do płaczu. Ale jedno jest pewne. Życie bez psa, nie można byłoby nazwać życiem.

Ile kosztuje miesięcznie utrzymanie owczarka niemieckiego? SPRAWDZAMY!
2023-04-15 20:16:00

 

Owczarek niemiecki, a szczególnie długowłosy przeżywa obecnie renesans popularności w naszym kraju.  Gdzie nie spojrzeć na lewo czy prawo, jak grzyby po deszczu wyrastają nowo powstałe  hodowle owczarka niemieckiego, które jakby nie było, są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na tą rasę. Brzmi okrutnie, ale cytując klasyka popyt rodzi podaż. Niewielu jednak z nowych nabywców ma świadomość jak owczarek niemiecki jest wymagający. Nie chodzi tylko o jego charakter, o czym pisałem w poprzednim tekście – Czy owczarek niemiecki jest rasą dla każdego, ale również pod kątem finansowym. Rasa przez ponad 100 lat „ulepszana” przez człowieka ma swoje problemy zdrowotne, ale posiada też charakter, który wymaga ciągłej pracy i treningu. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie Ile kosztuje miesięczne utrzymanie owczarka niemieckiego. Jesteście gotowi? Zaczynajmy!

 

Wyżywienie. Ile kosztuje żywienie miesięczne owczarka niemieckiego.

 

Koszt miesięcznego wyżywienia owczarka niemieckiego zależeć będzie przede wszystkim od metody jaką będziemy karmić naszego pupila. Karmienie suchą karmą, mokrą czy metodą BARF będzie cenowo się różnić. Ja karmię naprzemiennie gotując i podając suchą karmę, więc policzę Wam wyżywienie dorosłego owczarka na moim przykładzie. Dorosły owczarek bez treningów powinien dziennie spożywać około 300-500 gr karmy w zależności od jej kaloryczności. Miesięcznie żywienie suchą karmą daje nam jakieś 15 kg suchej karmy. Karma z najwyższej półki jaką ja karmię kosztuje w granicach 200 zł za 15 kg. Jako, że moje psy mają bardzo dużo ruchu i treningów podaję również ryż z warzywami i mięsem, zazwyczaj co drugi dzień. Kosztuje mnie to miesięcznie 150 zł dodatkowo. Jak widzicie w tym momencie samo wyżywienie owczarka niemieckiego kosztuje mnie miesięcznie 350 zł na jednego psa. O ile możemy iść na skróty i szukać tańszych zamienników, o tyle gra nie jest warta świeczki, ponieważ tańsze substytuty karmy nie dostarczą wszystkich składników odżywczych w postaci witamin i minerałów potrzebnych do rozwoju owczarka, co później może narazić nas na dodatkowe spore koszty leczenia. Dlatego nie warto oszczędzać na jedzeniu które podajemy owczarkowi.

Podsumowanie: 350 zł.

 

 

ile-kosztuje-utrzymanie-owczarka

 

Witaminy. Ile kosztują witaminy dla owczarka niemieckiego.

Zestaw witamin to nieodłączny niezbędnik każdego posiadacza owczarka niemieckiego. Czasem przygotowując jedzenie zastanawiam się, czy serio podaję te wszystkie witaminy dla mojego psa, czy dla starego, niedołężnego człowieka, szykując kolejną porcję pigułek, bez których nie mógłby funkcjonować. Niestety ciągłe dążenie do „doskonałości” spowodowało, że owczarki niemieckie są jedną z najbardziej podatnych na choroby ras. Zaczynając od wyboru witamin dla owczarka musimy zacząć od witamin na stawy. Koszt miesięcznej suplementacji to około 50 zł. Sam używam płynu Sizarol, którego podaję 5ml dziennie. Kolejnymi witaminami jakie podaję jest uzupełnienie diety o drożdże browarnicze, kompleks witamin, witamina ADE3 czy olej z łososia w okresie kiedy nie podaję karmy z łososiem. Koszt witamin dla owczarka niemieckiego zamyka się w 150 zł miesięcznie.

Podsumowanie: 150 zł.

 

Trening.  Koszt miesięcznych treningów owczarka niemieckiego.

W poprzednim wpisie pisałem, że owczarek niemiecki to rasa która niezbyt dobrze znosi nudę, dlatego nawet jeśli nie planujemy zakładania hodowli warto naszego psa zsocjalizować od wczesnego etapu, a później przejść do treningu posłuszeństwa, obrony czy IPO. Jeden trening w zależności od miejsca zamieszkania wacha się w granicach 50-70 zł. Ja płacę 50  zł za jedno spotkanie i taką kwotę będę podliczał. Takich spotkań robimy przynajmniej 4 w miesiącu, w przypadku szkolenia do IPO te treningi pociągają za sobą olbrzymie środki. Tutaj zakładam średnio 200 zł treningi i 200 zł dojazdy. Jeżeli mieszkacie w większym mieście, to koszt dojazdu nie będzie tak wysoki jak w naszym przypadku dojazdu z Nadbużańskiej Doliny. Ile by nie kosztowało, trening z psem to jedna z najlepszych metod wzmacniania Waszej więzi i relacji, oraz wzajemnego uczenia się siebie. Polecamy!

Podsumowanie: 400 zł.

 

 

owczarek-niemiecki-dlugowlosy

 

Groomer. Ile kosztuje zabieg pielęgnacji sierści owczarka niemieckiego w zakładzie groomerskim.

O ile większość wybiera owczarka niemieckiego długowłosego właśnie ze względu na długi włos, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że przy zmianie pory roku nasz owczarek będzie zmieniał sierść, co będzie wiązało się z długotrwałym i monotonnym wyczesywaniem wypadającego podszerstka. Trzeba zwrócić uwagę na to, że owczarek niemiecki mieszkający w domu i na dworze będzie w innym czasie i nierównomiernie zmieniał okrywę włosową. Te mieszkające w większości na dworze będą zdecydowanie intensywniej zmieniać włos, szczególnie przed zimą i na wiosnę. Wyczesywanie w domu nie jest niczym trudnym, ale takie czesanie niszczy włos i warto przynajmniej raz czy dwa razy w roku zabrać naszego czworonożnego przyjaciela do psiego spa w postaci salonu groomerskiego. Tam zabezpieczymy sierść, oczyścimy skórę pod podszerstkiem i nadamy jej piękny i lśniący połysk. Koszt takiej wizyty w przypadku dużego owczarka niemieckiego to 200 zł. Kwota wysoka, ale zaniedbana skóra i okrywa włosowa nie tylko nieprzyjemnie wygląda, pachnie, ale też jest środowiskiem do rozwoju bakterii i zarazków. Sam obcinam włosy co dwa tygodnie, dlatego 2 razy w roku zafundowanie SPA dla psa to kompletne minimum. Czego przecież nie robi się dla kochanego przyjaciela?

Podsumowanie: 400 zł rocznie / 66 zł miesięcznie.  

 

 Wystawy. Ile kosztuje wystawienie owczarka niemieckiego na wystawie psów rasowych.

Ktoś mi kiedyś powiedział że wystawy wciągają. Dziś po roku i 11 zaliczonych wystawach w 2019 roku powiem Wam, że to wciąga jak narkotyk. Najdroższy narkotyk na rynku. Koszt wystawienia psa na wystawie to zazwyczaj od 60 do 100 zł. Do tego dochodzi dojazd, i jeśli nie mamy nikogo znajomego kto zaprezentuje nam psa w ringu, to koszt wystawienia owczarka niemieckiego przez handlera to kolejne 100 zł. Do tego dochodzą szkolenia i praca w ringu, którą zawarłem już wcześniej.

Tak więc zakładając jedną wystawę miesięcznie w naszym przypadku, gdzie zawsze mieliśmy do dojazdu średnio 400 km w jedną stronę koszty rzędu 450 zł. Handler, opłata za wystawienie psa, koszt dojazdu. Wyżywienia tutaj nie już nie liczę.

Podsumowanie: 450 zł miesięcznie.   

 

 

owczarek-niemiecki-obrona

 

Zabezpieczenie przed kleszczami.  Odrobaczenie. Miesięczny koszt zabezpieczenia owczarka niemieckiego.

Do tych wszystkich przyjemności dochodzą obowiązkowe szczepienia, odrobaczenia czy zabezpieczenie przed kleszczami. Koszt szczepienia na wściekliznę to 30 zł, odrobaczenie 50, oraz 9 miesięcy zabezpieczenia przed kleszczami 270 zł.

Oprócz tych obowiązkowych szczepień i zabezpieczeń przed kleszczami sam osobiście robię kontrolnie dwa razy w roku badania krwi, aby sprawdzić czy wszystko z moimi kluskami w porządku. Tego nie zawieram w podsumowaniu, bo każdy z Was o tym już zdecyduje sam. Koszt jednorazowego pełnego badania krwi to 160 zł. Warto w to inwestować, gdyż można zawczasu wykryć niepokojące zmiany zachodzące w organizmie naszego owczarka.

Podsumowanie: 350 zł rocznie / 30 zł miesięcznie.    

 

 

koszt-treningu-owczarka

 

Smakołyki i zabawki! Koszt smakołyków i zabawek dla owczarka.

O ile dorosły owczarek niemiecki nie ma już takich zapędów i tendencji do niszczenia wszystkich nowych zabawek jak szczeniak, to zdarzają się takie które potrafią „rozpakować” świeżutko nabytą zabawkę. I co wtedy? Odmówimy naszemu kumplowi zabawy? Tak samo ze smakołykami. Nie ma smakołyków nie ma pracy. Wiadomo, że jeśli jest dobra motywacja, możemy lepiej zmotywować naszego owczarka do pracy.

Miesięcznie staram się mieścić w kwocie 100 zł na zakup smakołyków i zabawek. Chociaż czasem ponosi mnie ułańska fantazja, to staram się nie wariować wpadając do sklepu. Do tego musimy doliczyć koszt obroży – 50 zł, smyczy – 50 zł i szelek treningowych jeśli planujemy treningi z obrony. Koszt dobrej jakości szelek dla owczarka niemieckiego to 150 zł.

Podsumowanie: 120 zł miesięcznie.   

 

 

Tak więc jak widzicie doszliśmy do podsumowania kosztów związanych z miesięcznym utrzymaniem owczarka niemieckiego. I pomimo że wielu z Was nie będzie korzystać z wystaw, groomera czy treningów, to chciałem pokazać Wam na swoim przykładzie #hodowlainnanizwszystkie jakie mamy miesięczne koszty związane z zapewnieniem dobrego życia psom w naszej hodowli.  Miesięczne utrzymanie psa w hodowli to mniej więcej 1500-1700 zł, przynajmniej w tym najintensywniejszym momencie życia, czyli do drugiego roku, kiedy intensywnie trenujemy, socjalizujemy się i wystawiamy się na wystawach. W przypadku kiedy nasz pupil zaczyna chorować czego Wam nie życzę i całej tej rasie życzyłbym samego zdrowia i długowieczności, to niestety te koszty zdecydowanie rosną. Czy owczarek niemiecki jest drogi w utrzymaniu? Jest. Czy każdego stać na owczarka niemieckiego? Nie. Dlatego zanim wybierzecie taką wyjątkową rasę jaką jest owczarek niemiecki, warto zastanowić się nad tym jakie koszty wiążą się z utrzymaniem miesięcznym owczarka. Niestety w przypadku tej rasy półśrodki mogą okazać się strzałem w kolano i przynieść kłopoty zdrowotne i większe koszty w przyszłości.

Obserwuj nas na Facebooku i bądź badź na bieżąco.

Owczarek alzacki a owczarek niemiecki. Co to rasa? Historia i różnice.

2020-03-03 14:27:00
TAG: historia,
Poznaj etymologię oraz historię rasy owczarek alzacki. Czym różni się od owczarka niemieckiego i jak powstała ta rasa. Odpowiadam.
Czytaj więcej

Przygoda z Owczarkiem Niemieckim - Jak to się zaczęło - Historia

2023-01-23 01:30:00
Czytaj więcej

Jak wybrać imię dla psa – zestawienie najlepszych pomysłów.

2020-03-13 10:32:00
TAG: lorem, ipsum, dolor
Pojawienie się szczeniaka w domu oznacza nie tylko zmianę codziennych przyzwyczajeń, ale także niesie ze sobą wyzwania. Jednym z nich jest wybór imienia dla Twojego pupila. Jak wybrać imię dla psa, czym się kierować, i jakie są najpopularniejsze psie imiona? O tym przeczytacie poniżej.
Czytaj więcej

Mistrz Manipulacji. Fenomen hodowli Mavic Poland. Część II.

2023-04-15 01:55:00
Druga część tekstu na temat naszej przygody z hodowlą Mavic Krzysztofa Dobrzańskiego.
Czytaj więcej