Ufff jaka ulga! W końcu wolna niedziela. I pomimo, że wstałem o 4:30, to uznaję dzisiejszy dzień za prawdziwy sukces rozplanowywania dnia tak, abym mógł na chwilę usiąść i zajrzeć do bloga. Tym samym znalazłem kwestię która chodziła mi po głowie od dawna, i chciałbym dziś podzielić się refleksjami na jej temat. Dziś postaram odpowiedzieć się na nurtujące większość z Was pytanie – czy owczarek niemiecki to rasa psa dla każdego?
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy wrócić do korzeni rasy, czyli dokładnie 120 lat wstecz, kiedy to rotmistrz Max von Stephanitz zarejestrował w swojej księdze hodowlanej z numerem jeden owczarka o przydomku Horand von Grafrath. Owczarek typu pierwotnego z których wywodził się wspomniany wyżej Horand von Grafrath, to rasa psa pasterskiego, w którym zauważono cechy sprzyjające do pracy z człowiekiem, szczególnie do służby w policji, gdzie cały czas szukano sposobu do walki z wciąż rosnącą przestępczością na początku XX-go wieku. Właściciel psa opisał go tak:
“Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Był to pies, jak na te czasy, duży (61 cm), o potężnej budowie, pięknych liniach i szlachetnej głowie. Był silny i sprężysty, jak stalowy drut. Jego wspaniałej budowie odpowiadał charakter. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął – był wtedy najszczęśliwszym z psów.”
Na podstawie samego opisu rotmistrza Stephanitza już możemy zacząć wysnuwać swoje pierwsze wnioski odnośnie charakteru jak i witalności rasy jaką jest owczarek niemiecki. Mija 120 lat od momentu zarejestrowania w księdze hodowlanej pierwszego owczarka niemieckiego i pomimo, że wygląd owczarka niemieckiego dziś różni się kompletnie od wzorca z 1899 roku, to nadal pewne cechy charakteru sprawiają, że rasa ta jest tak pożądana do pracy w służbach, czy jako przyjaciel rodziny.
Owczarek niemiecki dziś postrzegany jest jako rasa psa idealnego do pracy. Cechy rasy takie jak niespożyta energia, chętny do treningu, charakterny, a jednocześnie ucieleśnienie domowej maskotki w kontakcie z dziećmi sprawiły, że rasa ta przeżywa istny renesans popularności. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło hodowla owczarków niemieckich, bo dostrzec jaką ilością szczeniaków rocznie zalewany jest “rynek”. Ale czemu się dziwić skoro popyt rodzi podaż. Jednak duża część z tych pięknych pluszowych miśków, w które zamieniają się owczarki już w kilka tygodni po urodzeniu wraz z momentem dojrzewania trafi do schronisk, lub zostanie porzuconych na leśnej drodze z dala od domu, lub co gorsza przywiązanych do drzewa na sznurku. Dziś nie będę pochylał się nad tymi, którzy znudzili się “pluszowym misiem”, a zajmę się tą częścią, która nie poradziła sobie z charakterem jakim obdarzony jest owczarek niemiecki.
Kiedy ktokolwiek pyta mnie czy owczarek niemiecki to pies dla każdego, to stanowczo odpowiadam nie. Dlaczego? Owczarek to pies o bardzo dużej witalności i mocnym charakterze. Wybierając tą rasę i nie mając doświadczenia musimy wziąć pod uwagę fakt, że pies ten osiągnie wagę 30-45 kg i wysokość w kłębie do 65 cm. Już to powinno dać Wam do myślenia że taki pies bez problemu może w sytuacji zagrożenia poradzić sobie z człowiekiem. Poniżej postaram się odpowiedzieć w czyje ręce powinien, a w czyje nie powinien trafić pies tej rasy.
Owczarek to pies który powinien trafić w ręce osoby czy rodziny, która jest przede wszystkim aktywna fizycznie. Dużo ruchu, częste treningi i rozładowanie energii zamkniętej w tym jakże pięknym ciele to podstawa dobrze prowadzonego psa typu owczarek niemiecki. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu jednorodzinnym czy bloku, powinieneś w taki sam sposób zadbać o to aby pies się nie nudził. Znudzony pies to często sfrustrowany pies. Dlatego tak ważne jest aby razem chodzić na długie wyczerpujące spacery, biegać razem czy jeździć na rowerze. Pomysłów do wspólnego spędzania czasu jest mnóstwo, ja zasugerowałem Wam te które idealnie sprawdzają się na moim przykładzie. Jeżeli jesteś natomiast osobą, która po pracy lubi zarzucić nogi na ławę i do końca dnia dostawać odcisków na kciuku od przełączania telewizora pilotem, to zdecydowanie odradzam Ci zakup owczarka niemieckiego. Znudzony pies pozostawiony przez wiele godzin sam sobie sprawi problem nie tylko Tobie swoją frustracją, ale także mogą ucierpieć na tym przedmioty w jego zasięgu takie jak meble, kapcie, kanapa czy nowo posadzone krzewy.
Nie prawdą jest że pies od którego się wymaga czuje się kochany mniej. Ba! W przypadku ras, które potrafią pokazać swój charakter nawet wskazane jest wprowadzanie zasad od małego szczeniaka. Odesłanie na miejsce, zakaz wchodzenia na łóżko, czy inne zasady panujące w domu wskazują Twojemu pupilowi, że w “stadzie” panuje hierarchia. Osoba która planuje mieć owczarka musi nie raz wykazać się nieugiętym i twardym charakterem wobec swojego pupila. Nie oznacza to wcale mniejszej ilości miłości ze strony naszego pupila. Owczarek to rasa która nawet kocha pracę z człowiekiem i posłuszeństwo nie tylko pozwoli Wam wypracować pewne schematy, ale także wzmocni więź z Waszym czworonogiem jak w przypadku treningu, który za chwilę opiszę. Owczarek nie nawidzi flegmatygów i osób z charakterem jak ja to mówię “ciepłych kluch”. Mocny psychicznie pies zaraz zauważy, że może zdominować taką osobę, przesuwając granicę krok po kroku. Zanim się zorientujecie możecie za chwilę bać się swojego psa, którego źle poprowadziliście. Dlatego zasady, zasady i jeszcze raz zasady!
Nie poznasz lepiej swojego psa niż pracując z nim. Wspólna praca i treningi nie tylko pozwolą rozwijać się Twojemu pupilowi, wyczerpią jego energię poprzez pracę umysłową na tyle, że po powrocie do domu nie będzie już tak skory do rozrabiania, ale także wzmocnią Waszą więź między Wami. Dlatego owczarka niemieckiego w szczególności polecam osobom których nie przestraszy na dworze nieprzyjemna jesienna i deszczowa aura, czy zimowe poranki kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni celsjusza. Tak więc jeśli chcesz mieć najlepszego przyjaciela, który w razie czego obroni Cię w kryzysowej sytuacji to trenuj bracie, trenuj nie zważając na pogodę. Jeśli wolisz w tym czasie leżeć pod ciepłym kocem z butelką piwa w ręku to proponuję kupić Ci Tamagotchi. Jak zapomnisz go nakarmić kilka razy pod rząd to system wygeneruje Ci nowego elektronicznego “stworka”.
Jeżeli dogłębnie wczytałeś się w tekst, to tylko lekko dałem Ci do zrozumienia czego oczekuje i jak wymagającą rasą jest owczarek niemiecki. Nie oznacza to jednak, że jeżeli nie miałem wcześniej styczności z tą rasą to nie jest pies dla Ciebie. Przecież nie od razu Rzym zbudowano. Czytaj, rozmawiaj, umawiaj się na treningi z profesjonalistami. To wszystko pomoże Ci zrozumieć twojego pupila i szybciej poznać się na wzajem na wylot. O ile owczarek to rasa wymagająca, to wystarczą chęci i trochę pracy, aby zdobyć najwierniejszego przyjaciela na świecie. Mówi Ci to osoba, którą mój przyjaciel wyciągnął z głębokiej depresji. Jeśli jednak masz w sobie pokłady lenia, a postanowiłeś wybrać ONK-a dlatego, ze wygląda jak mały niedźwiadek to odpuść sobie. Za kilka miesięcy słodki niedźwiadek może zmienić się nie do poznania.
Na koniec chciałbym aby każdy hodowca uświadamiał swoich przyszłych nabywców szczeniaka jak wymagającą rasą jest owczarek niemiecki. Źle socjalizowany, zostawiony sam sobie może po pewnym czasie okazać się bombą z opóźnionym zapłonem. Ale żeby uświadamiać, to duża część hodowców sama musiałaby doedukować się o tej szlachetnej i wspaniałej rasie. One wymagają czegoś więcej niż nauki biegania po ringu i rodzenia raz w roku szczeniąt. Tyle dziś ode mnie. Jeżeli Ci się podobało udostępnij tekst dalej, aby zwiększać świadomość osób zainteresowanych zakupem szczeniaka owczarka niemieckiego. Sprawdźcie też przy okazji mój poprzedni tekst – ile kosztuje i jak wybrać szczeniaka owczarka niemieckiego!