Witam Was serdecznie na moim blogu poświęconemu rasie psów, jakimi są owczarki niemieckie. Moje 15-letnie doświadczenie w obcowaniu z rasą owczarka niemieckiego sprawiło, że na moim blogu podzielę się z Wami moimi opiniami, poradami, metodami treningowymi i szkoleniowymi, oraz odpowiem na najbardziej nurtujące Was pytania dotyczące tej właśnie rasy. Mój blog poświęcony jest także wprowadzeniu w piękny świat najwspanialszej dla mnie rasy, jaką są owczarki niemieckie długowłose. Mam nadzieję, że moje przemyślenia i porady, pomogą Wam osiągnąć taką więź pomiędzy Wami a Waszym pupilem, jaką mi udało się wypracować z moimi psami. Życie z psim przyjacielem czasem jest wręcz uciążliwe, często dostarcza pełno radości i uśmiechu, a niekiedy doprowadza do płaczu. Ale jedno jest pewne. Życie bez psa, nie można byłoby nazwać życiem.
Kolejna niedziela, tym razem deszczowa, zmotywowała mnie do napisania tekstu, który od dawna siedzi w mojej głowie. Zaniepokojony obserwacjami postów na grupach o owczarkach niemieckich odnośnie wagi Waszych szczeniaków, postanowiłem w końcu się wypowiedzieć. Nie chcę tutaj zgrywać profesora, złego policjanta, ani tym bardziej Was pouczać, bo wiem, że znajdzie się masa osób z wiedzą o owczarkach niemieckich wielkości encyklopedii, ale nie sądzę, że ich zdanie na temat wagi owczarków niemieckich będzie inne od mojego. Zapanowała dziwna moda na przerośnięte psy które przypominają wyglądem bardziej niedźwiedzia niż owczarka niemieckiego. Większość tych „ochów i achów” pod zdjęciami wrzucanymi z psami mocno przerośniętymi, pochodzi od osób nie mających podstawowej wiedzy na temat rasy owczarek niemiecki. Kiedy 120 lat temu zarejestrowano pierwszego owczarka niemieckiego przez Maxa Von Stephanitza, stworzono wzór rasy, który miał stać się wyznacznikiem dla przyszłych hodowców. Owczarek miał stać się psem kompaktowym, gotowym do pracy, a przede wszystkich wyróżniać go miała witalność i cechy motoryczne, tak poszukiwane wśród ras psów stworzonych do pracy pasterskiej jak i pracy z człowiekiem. Kiedy przeglądam zdjęcia psów osiągających po 70 centymetrów w kłębie, a w opisie czytam, że pies waży 45-55 kilogramów, to zastanawiam się co poszło nie tak. Czy „Janusz i Grażyna” którzy hodują na wygląd, naprawdę nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę wyrządzają zwierzętom, a tym bardziej nowym nabywcom szczeniaka? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.
Wiele osób zastanawia się co wpływa na rozwój i wagę szczeniaka owczarka niemieckiego, a także, czy istnieje tabela wagi, którą powinniśmy się kierować podczas rozwoju naszego szczeniaka, aby nie zrobić krzywdy naszemu pupilowi. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że waga psa i suki w każdym wieku będzie się znacznie różniła, przede wszystkim ze względu na budowę, oraz finalny wzrost jaki osiągną po osiągnięciu 24-36 miesięcy. Także pierwszym wyznacznikiem prawidłowej wagi owczarka niemieckiego jest jego płeć.
Największą zmianę wagi można zaobserwować u owczarków niemieckich w czasie szczenięcym, by na przełomie zaledwie kilku miesięcy waga ta wzrośnie kilkukrotnie. To właśnie czas w przedziale od 2 do 9 miesięcy, jest okresem, kiedy powinniśmy naprawdę zadbać o to, aby nasz szczeniak prawidłowo się rozwijał. Na bazie swoich doświadczeń oraz książki owczarek niemiecki, stworzyłem dla Was tabelę, dzięki której możecie się posiłkować w okresie dorastania Waszego pupila. Zaznaczam jednak, że każdy szczeniak dzięki innej genetyce, sposobie karmienia suki w ciąży jak i okresie karmienia szczeniąt, rozwijać się będzie inaczej, dlatego należy założyć różnice +/- 1kg od podanych wartości.
1.Genetyka.
Jak już wcześniej wspomniałem najważniejszym czynnikiem który wpływa na rozwój i wagę owczarka niemieckiego jest jego genetyka. Te cechy dziedziczone od ojca i matki, czasem sięgając kilku pokoleń wstecz uwarunkowują jak wyrośnie Wasz szczeniak i w jakim tempie się rozwija. Każdy szczeniak rozwija się w innym tempie, dlatego tabela jest jedynie przykładem w jakich okolicach wagowych powinien znajdować się Wasz szczeniak na każdym etapie życia. Duże różnice porównywane z tabelą powinny Was zaniepokoić, co jak najszybciej powinno zostać skonsultowane z Waszym lekarzem weterynarii. W przypadku genetyki najbardziej bzdurnymi tłumaczeniami pod zdjęciami jakie słyszałem jest zwalanie na grubą kość. Jeżeli Was pies waży 50 kg to nie jest to wina genetyki i grubej kości, a Waszego braku wiedzy w sposobie żywienia i prowadzenia rasy jaką jest owczarek niemiecki.
2.Aktywność fizyczna.
Istotną rzeczą wpływają na rozwój jak i wagę owczarka niemieckiego jest jego waga. W przypadku szczeniąt trzeba zachować zdrowy rozsądek i umiarkowanie. Aby szczeniak mógł prawidłowo się rozwijać i zachowywać odpowiednią masę należy zapewnić mu aktywność fizyczną, z którą nie wolno przesadzić. Tak samo negatywnie na jego rozwój wpłynie brak aktywności jak i jej nadużycie. Po spacerze warto zamknąć szczeniaka w kennelu lub kojcu, żeby mógł odpocząć i się wyciszyć.
3.Choroby.
W przypadku kiedy waga ciała owczarka niemieckiego znacznie zaczyna odbiegać od normy, warto skorzystać z porady lekarza weterynarii zajmującego się Waszym pupilem. Każdy brak masy jak i jej namiar może być wywołany poprzez różne choroby, począwszy od chorób pasożytniczych, na nowotworach kończąc. Aby uniknąć tych wizyt warto szczepić i odrobaczać Wasze zwierzaki regularnie. Przy każdej wizycie u weterynarza można przy okazji sprawdzić jego wagę i skonsultować ją z lekarzem.
Owczarek to pies o bardzo dużej witalności, dlatego warto utrzymywać go przez całe jego w życie w dobrej kondycji fizycznej co oznacza również nie przekarmiać go. Wyznacznikiem dobrego prowadzenia owczarka niemieckiego dla wielu hodowców jest wyczuwalne wcięcie w talii. Przekarmiany i zbyt ciężki pies rasy owczarek niemiecki to w wielu przypadkach skazanie go na problemy ze stawami czyli dobrze nam wszystkim znaną dysplazję. W przypadku tej rasy więcej, nie znaczy lepiej.
4. Żywienie.
Aby zachować równomierny rozwój Waszego psa ważne jest zapewnienie dobrze zbilansowanych posiłków w skład których wejdzie sucha karma, mięso, warzywa, owoce i dodatki. Im lepszej jakości pokarm dostarczycie swojemu psu, tym większa szansa, że jego przemiana materii pozostanie na wysokim poziomie, a jego rozwój będzie przebiegał prawidłowo. W przypadku owczarka niemieckiego warto zadbać o karmę wysokiej jakości i unikać karm-zapychaczy, które nie wnoszą nic odżywczego do organizmu szczeniaka poza zbędną ilością kalorii niewiadomego pochodzenia. Jeżeli interesuje Was jak jak podchodzę do karmienia owczarków niemieckich w mojej hodowli zapraszam Was do tekstu - karmienie owczarka niemieckiego.
Do usłyszenia już niebawem, a tymczasem wpadnijcie na naszego facebooka i kanał Youtube, aby nie przegapić kolejnych porad i materiałów związanych z rasą owczarek niemiecki i moją hodowlą z Nadbużańskiej Doliny.